משה שוויצר

קשר הקבוצה בשנות השבעים  היה חלק חשוב בהצלחת מכבי ת"א באחת התקופות הזוהרות ביותר של הקבוצה בסוף העשור הזה. בנו של המאמן הישראלי האגדי, דוד (דוביד) שוויצר ז"ל שעשה חלק לא קטן משנותיו כמאמן ושחקן דווקא בהפועל ת"א, התפתח כשחקן במחלקת הנוער של מכבי ת"א. בעונת 1972/73 הועלה ע"י מאמן אגדי אחר, יצחק שניאור ז"ל לקבוצת הבוגרים וערך את הופעת הבכורה נגד מכבי נתניה בנובמבר 1972. שוויצר סיים את עונתו הראשונה בבוגרים ועבר להפועל פ"ת שם בילה ארבע עונות מוצלחות לפני שחזר למועדון נעוריו כשחקן בוגר ובשל.

כבר בעונתו הראשונה חזרה בצהוב כחול שוויצר הרשים בכישוריו הטכניים וביכולת כיבוש ובישול השערים שלו מעמדת הקשר. 11 שערים ב-26 משחקים בכל המסגרות היו בעונת 1977/78 לשוויצר שיכולתו הטובה קיבעה את מקומו בהרכב והבטיחה כי הקדנציה השנייה שלו בקבוצה תהיה ארוכה יותר. שוויצר המשיך באותו הקצב גם בעונה שלאחר מכן כאשר שיתוף הפעולה עם שחקנים כמו גיורא שפיגל, ירון עוז ומאיר נמני הוכח כקטלני במיוחד. שוויצר כבש 15 שערים ב-37 משחקים בכל המסגרות כולל צמדים נגד הפועל חדרה, בית"ר נתניה והפועל ראשון לציון.

שעריו של שוויצר סייעו לו לחגוג את התואר היחיד שלו במדי מכבי ת"א שהקדימה את בית"ר ירושלים וזכתה באליפות. שוויצר המשיך לשחק במכבי ת"א עד לתום עונת 1982/83 בסיומה זכה להבקיע בשניים מהמשחקים הזכורים ביותר של אותן שנים. שוויצר כבש בחצי הגמר גביע המדינה המרתק נגד מכבי חיפה שהסתיים בשוויון 4-4 לפני שהצהובים עברו בהצלחה את הדו קרב מהנקודה. בגמר שערו של שוויצר לא הספיק למכבי ת"א שספגה 3-2 מהפועל ת"א לה כבש גילי לנדאו שער ניצחון בעזרת היד עליו עדיין מדובר רבות. בסך הכול כבש שוויצר 61 שערים ב-203 הופעות בכל המסגרות במדי מכבי ת"א. במדי נבחרת ישראל רשם הקשר המוכשר 8 שערים ב-23 הופעות.

תמונות – ארכיון ההתאחדות לכדורגל

אבי כהן

אבי כהן הצטרף בגיל 9 לקבוצת הילדים של מכבי תל אביב ושיחק במשך השנים בקבוצות הנערים והנוער. את הופעת הבכורה בקבוצת הבוגרים ערך אבי כהן במרץ 1974 מול הכח רמת גן באצטדיון הלאומי. בעונה השנייה שלו בבוגרים כבש אבי כהן את שער הבכורה, שער ניצחון שהעניק לצהובים 0:1 מול הפועל חדרה. החל מאותה עת כהן קיבע את מעמדו כבלם בעל אופי התקפי, מה שזיכה אותו בכינוי ה"ליברו", סגנון שנחשב למודרני וייחודי באותה תקופה.


אחד השערים הזכורים של כהן היה במהלך הדרבי התל אביבי בעונת 1978/79. כל אוהד מאותה תקופה יזכור את הרגע ההוא תחת גשם שוטף מול 20,000 אוהדים בדרבי התל אביבי כאשר כהן הניף את רגל ימין ושלח בעיטת יעף אדירה שנעצרה ברשת של האדומים והעניקה למכבי תל אביב ניצחון 0:2. באותה עונה כהן אף זכה עם הקבוצה באליפות, זאת בנוסף ל"דאבל" שזכה עם הקבוצה שנתיים קודם לכן ולגביע של עונת 1986/87. לזכות אבי כהן גם אליפות עם ליברפול האנגלית בעונת 1979/80, מגן הקהילה של השנים 1979 ו- 1980, גביע הליגה של 1987 עם גלאזגו ריינג'רס וגביע אירופה לאלופות של עונת 1980/81 עם ליברפול האנגלית.

 במהלך הקריירה של אבי כהן הוא הספיק לחזור לעוד שתי קדנציות במדים של מכבי תל אביב לפני שפרש בתחילת שנות ה-90. לזכות אבי כהן 64 הופעות במדי נבחרת ישראל בין השנים 1976-1988 ושער בודד. לימים אימן כהן במספר קבוצות בליגת העל ובליגה הלאומית וגם שימש כיו"ר ארגון השחקנים. בזמן כהונתו בתפקיד, כאשר הוא עדיין מצוי חזק בתודעה היומיומית של אוהדי הכדורגל בארץ הגיע חייו נקטעו בצורה טראגית. ב-20 בדצמבר 2010 נפצע אבי כהן באורח אנוש בתאונת דרכים, כאשר רכב מסחרי פגע בו בעת שרכב על קטנוע. שמונה ימים לאחר מכן קבעה ועדה רפואית כי הוא שרוי במוות מוחי ולמחרת, ב-29 בדצמבר, נדם ליבו של כהן והוא נפטר בגיל 54.

לאחר מותו הוחלט במועדון הכדורגל של מכבי תל אביב להסב על שמו את מתחם מחלקת הנוער של המועדון.

תמונות כשחקן – ארכיון ההתאחדות לכדורגל

אורוש ניקוליץ'

הקשר יליד בלגרד, תוצר מחלקת הנוער של פרטיזן, ערך את הופעת הבכורה שלו בבוגרים של וידיאוטון ההונגרית אליה הצטרף ב-2012 לפני שחזר לסרביה ושיחק ביאגודינה בעונת 2015/16.

ניקוליץ' ייצג את הנבחרות הצעירות של סרביה עד גיל 19 ו-23 – כבש 14 שערים והוסיף 15 אסיסטים ב-72 הופעות במדי דינמו מינסק.