מועדון הכדורגל הוותיק, המעוטר והגדול בישראל הוקם בשנת 1906 תחת השם "אגודת הראשון לציון – יפו". עם הקמת העיר תל אביב בשנת 1909 המועדון שינה את שמו ל"מכבי תל אביב" ובשנת 1922 הפך למועדון היהודי הראשון שהשתתף במפעלים המקומיים. ראשי התיבות "מכבי" – מי כמוך באלים י', היוו חלק אינטגרלי באופי הקבוצה אשר חרטה על דגלה את המגן דוד שמייצג את העם היהודי.

הערכים והשם של המועדון מוטמעים עמוק בהיסטוריה הישראלית. הקבוצה קרויה על שם המכבים אשר נאבקו במשך יותר מאלפיים שנה כדי לשמר את החופש, הדת והריבונות היהודית שלהם. הרוח של מכבי מבוססת על ערכים של מצוינות, נאמנות ורצון להצליח. אחד המשפטים המשקפים באופן מדויק את הזהות המכביסטית נטבע על ידי שחקן העבר האגדי אבי כהן ז"ל ולפיו "להיות מכבי ת"א זה להיות הכי גדול, הכי יפה, הכי מצליח".

האתוס המכביסטי משתקף גם בהישגים כבירים ויוצאי הדופן לאורך השנים. מכבי תל אביב זכתה ביותר תארים מכל מועדון ישראלי אחר, כאשר באמתחתה 24 אליפויות (18 לאחר קום המדינה), 24 גביעי מדינה (18 לאחר קום המדינה), 2 גביעי אסיה ועוד שבעה גביעי טוטו. היא גם קבוצת הכדורגל הישראלית היחידה שמעולם לא ירדה ליגה.

מכביזם בינלאומי

הרעב הבלתי נגמר להצלחה הביא את המועדון להישגים מרשימים גם בזירה האירופית, בה הפך במרוצת השנים לחבר קבוע. מכבי היא אחת משלוש הקבוצות הישראליות שהגיעו לשלב הבתים במשחקי ליגת האלופות של אופ"א, אליו העפילה פעמיים (2004/05 ו-2015/16). לצד זאת, הקבוצה הותירה חותם משמעותי במפעלי היבשת כאשר עלתה 5 פעמים לשלב הבתים של הליגה האירופית ואף הגיעה פעמיים לשלב 32 האחרונות של המפעל.

בנוסף קבעה מכבי היסטוריה עולמית כאשר הפכה לקבוצה הראשונה שכובשת בשלב הבתים של הקונפרנס ליג שנוסד בפתיחת עונת 2021/21. בסיכומו של דבר, ההופעות המוצלחות בזירה הבינלאומית מציבות את מכבי כקבוצה הישראלית שהופיעה הכי הרבה פעמים בשלבי בתים אירופים.  

משקיעים בעתיד

מכבי תל אביב משקיעה רבות בעתיד שלה באמצעות פיתוח וטיפוח כישרונות צעירים. מחלקת הנוער של המועדון מפעילה שני בתי ספר לכדורגל באזור תל אביב, תוך שהם עובדים עם יותר מ-750 ילדים בין הגילאים 5-17. המועדון מפעיל גם 19 קבוצות נערים וילדים הכוללות כ-350 שחקנים בין הגילאים 8-19, אשר מתחרים בליגות מקומיות ולאומיות. מחלקת הנוער שלנו שואפת לאמן ולפתח כישרונות צעירים, לעודד קשר חזק בין כדורגל, חינוך ובריאות, וכן להגביר את הגישה ההוליסטית באמצעות מאמנים, מורים, ילדים והקהילה המקומית. חלק גדול יחסית מבוגרי מכבי תל אביב השתלבו בהצלחה בליגת העל בישראל.