מועדון הכדורגל הוותיק, המעוטר והגדול בישראל הוקם בשנת 1906 תחת השם "אגודת הראשון לציון – יפו". עם הקמת העיר תל אביב בשנת 1909 המועדון שינה את שמו ל"מכבי תל אביב" ובשנת 1922 הפך למועדון היהודי הראשון שהשתתף במפעלים המקומיים. ראשי התיבות "מכבי" – מי כמוך באלים י', היווה חלק אינטגרלי באופי הקבוצה אשר חרטה על דגלה את סמל מגן הדוד המייצג את העם היהודי. מכבי ת"א זכתה בכמות הגדולה ביותר של תארים מבין מועדוני הכדורגל בישראל, כשבמאזנה 22 אליפויות (16 לאחר קום המדינה), 23 גביעים (17 לאחר קום המדינה), 2 גביעי אסיה ועוד 3 גביעי טוטו.

מכבי ת"א היא קבוצת הכדורגל היחידה בישראל שלא ירדה ליגה מעולם ואחת משלוש הקבוצות הישראליות שהעפילו לשלב הבתים של ליגת האלופות של אופ"א. שם המועדון וערכיו מוטמעים עמוק בהיסטוריה הישראלית כשהקבוצה קרויה על שם המכבים שנאבקו במשך יותר מאלפיים שנה על מנת לשמר את החופש, הדת וריבונותם היהודית. הרוח של מכבי מבוססת על ערכים של מצוינות, נאמנות ורצון להצליח.

מכבי ת"א משקיעה רבות בעתידה באמצעות פיתוח וטיפוח כישרונות צעירים. מחלקת הנוער של המועדון מפעילה שני בתי ספר לכדורגל באזור ת"א, תוך שהם עובדים עם יותר מ-750 ילדים בין הגילאים 5-17. בנוסף, מפעיל המועדון 15 קבוצות נערים הכוללות כ-350 שחקנים בין הגילאים 9-19, המתחרים בליגות אזוריות וארציות. מחלקת הנוער של מכבי ת"א שואפת לאמן ולפתח כישרונות צעירים, לעודד קשר חזק בין כדורגל, חינוך ובריאות, וכן להגביר את הגישה ההוליסטית באמצעות מאמנים, מורים, ילדים והקהילה המקומית. חלק גדול יחסית מבוגרי מחלקת הנוער של מכבי ת"א השתלב בהצלחה בליגת העל בישראל.