אחד מהשוערים הגדולים שלבשו את מדי הקבוצה חוגג היום את יום הולדתו ה-78

במכבי תל אביב כיכבו לא מעט שוערים טובים, אך ללא ספק אחד הגדולים שהגנו על שער הצהובים היה חיים לוין שהיום חוגג את יום הולדתו ה-78. לוין נולד במרץ 1937 והצטרף לשורות מכבי תל אביב בקיץ 1960 אחרי תקופות קצרות במדי הפועל פ"ת, הפועל חדרה, הפועל כפ"ס ומכבי חיפה. השוער הגדול, תרתי משמע, היה צריך להיכנס לנעליים הגדולות של שוער נוסף שחקק את שמו בהיסטוריה של המועדון: אברהם בנדורי. המשימה לא הייתה פשוטה ובעונתו הראשונה במכבי ת"א לוין היה צריך להיאבק על אפודת השוער הראשון עם שוער מוכשר נוסף, אהרון שרשטינסקי. רק בעונתו השלישית בקבוצה לוין השתלט על המקום בשער אך מאז לא הביט אחורה.

Sixties

עונה לאחר מכן, עונת 1963/64 הגיע התואר הראשון של לוין במכבי ת"א גביע המדינה לאחר ניצחון בגמר חוזר שני (!) על הפועל חיפה. עונה לאחר מכן הצהובים זכו שוב בגביע, הפעם בזכות תצוגה נפלאה של לוין שמנע מחלוצי בני יהודה לכבוש בניצחון מכבי ת"א 1-2. מלבד שני הגביעים הרצופים זכה עם הקבוצה באליפות אחת, גביע נוסף ואליפות אסיה לקבוצות של עונת 1968/69. בגמר שמר לוין על שער נקי נגד יאנג צ'י מדרום קוריאה לאורך כל 120 הדקות ונהנה משער של דרור בר נור בדקה ה-112 בשביל להניף את הגביע בסיום ההתמודדות.

לוין נודע כאחד מהשוערים הטובים ביותר שהיו בליגה הבכירה מאז ומעולם ואחד הטובים שלבשו את המדים הלאומיים. חיים לוין שיחק במכבי ת"א בין השנים 1960-1969 במה שהייתה התקופה הטובה ביותר בקריירה שלו. בנוסף למכבי ת"א שיחק גם בהפועל פ"ת, הפועל כפר סבא, הפועל חדרה, מכבי נתניה, מכבי חיפה, בית"ר והפועל ירושלים. במדי נבחרת ישראל רשם לוין הופעת בכורה בנבחרת הלאומית במשחק ההפסד 5-0 לנבחרת ברזיל ושותף בכל משחקי הנבחרת באולימפיאדת מקסיקו 1968. בסך הכול רשם לוין 22 הופעות בנבחרת ישראל.

haim levin

גם שנים רבות לאחר תקופתו לוין זכור כאחד מהשוערים הטובים ביותר בהיסטוריה של מכבי ת"א. מבנה גופו החסון ומשחקו חסר הפשרות הרתיעו את חלוצי היריבות אך גם הצלות מרהיבות ושליטה בכדורי גובה אפיינו את לוין. בנוסף לתארים שלו לוין גם זכה בכבוד להיות חבר בהיכל התהילה של ערוץ הספורט וארגון שחקני הכדורגל בישראל שהוקירו את הקריירה המפוארת שעשה. לאחר פרישתו פנה שוער העבר לקריית אימון במהלכה אימן מספר קבוצות בליגות נמוכות ושימש גם כמאמן שוערים.

תמונות – ארכיון ההתאחדות לכדורגל