שתי אליפויות, שני גביעים ו-61 שערי ליגה לחלוץ העבר הגדול שחוגג היום את יום הולדתו ה-77

אחד מחלוציה הגדולים של מכבי תל אביב לאורך ההיסטוריה, רפי לוי, חוגג היום את יום הולדתו ה-77. רפי לוי היה ידוע בשנות החמישים כ"חצי השני" לשייע גלזר בחוד ההתקפה הקטלני של מכבי תל אביב. את הופעת הבכורה שלו בקבוצה הבוגרת של מכבי תל אביב ערך לוי כמה שבועות לפני שמלאו לו 17 שנים, במחזור הראשון של עונת 1954/55 נגד מכבי נתניה. התל אביבים ניצחו 1-6 כאשר לקראת הירידה להפסקה כבש לוי את השער השני לזכות קבוצתו. בהמשך  אותה עונה הסתפק לוי הצעיר בעוד שלושה שערים, אך החל לבנות לעצמו  שם של חלוץ שעתיד להוביל את החוד הצהוב.

עונה לאחר מכן כבש לוי שישה שערים ואסף לעצמו רגע דרבי משמעותי מאוד כאשר כבש צמד בניצחון 0-3 על הפועל ת"א. ככל שחלפו העונות, מספריו של לוי עלו ובעונת 1957/58 הוא זכה בתואר מלך השערים עם 14 כיבושים בליגה. גם בגביע המדינה תרומתו של לוי הייתה משמעותית עם חמישייה בחצי הגמר נגד שמשון ת"א ושער בגמר נגד הפועל חיפה בעונה בה מכבי ת"א חגגה דאבל של אליפות וגביע.

Rafi levi

רפי לוי הוסיף לעצמו זכייה נוספת בתואר מלך השערים בעונת 1959/60 כאשר כבש 19 שערים ב-20 משחקי ליגה. אל התארים האישיים התווספו תארים קבוצתיים עם מכבי ת"א במדיה זכה לוי בשתי אליפויות ושני גביעים. לוי שיחק במכבי ת"א מ-1954 עד 1961 אז עבר לשחק לחמש שנים בליגה בדרום אפריקה. ב-1966 חזר החלוץ למכבי ת"א לעונה נוספת לאחריה חזר שוב לדרום אפריקה שם שיחק עד אשר פרש ממשחק פעיל ב-1972. מלבד התארים בהם זכה במדים הצהובים לוי סיים את הקריירה שלו במכבי תל אביב עם 61 שערי ליגה.

בנבחרת ישראל רפי לוי ערך 17 הופעות בהן כבש לא פחות מ-11 שערים, נתון מרשים במיוחד. זכור במיוחד הצמד ההיסטורי שכבש לרשת יוגוסלביה החזקה בניצחון 1-2 של ישראל בבלגרד בטורניר הקדם האולימפי של 1960. הניצחון הזה של ישראל בו נצץ כוכבו של לוי הוכתר כסנסציה שהדהימה את אירופה.